środa, 12 grudnia 2012

Czym jest świadomy sen?Świadomy sen (ang. Lucid Dream - LD) - sen, w którym masz kontrolę nad swoimi czynami, jesteś świadomy, że w tym momencie śnisz i możesz zrobić dosłownie wszystko. Pamiętaj, że jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Świadomy sen służy nie tylko do zabawy i odskoczni od codzienności. Pozwala zwalczać koszmary, rozwiązywać problemy i odkrywać swoje najskrytsze lęki. Mówi się nawet, że jest kluczem do podświadomości.

Wiele osób doświadczyło świadomych snów w okresie dzieciństwa. Mogło nawet nie zdawać sobie sprawy, iż takie zjawisko istnieje. Na mój rozum dzieci częściej osiągają świadome sny, gdyż ich umysł jest odprężony - nie borykają się z tymi problemami, co ich rodzice. Czysty umysł to większa szansa na osiągnięcie świadomości w śnie, bez sztucznej ingerencji technik.Dlaczego tak ciężko osiągnąć świadomy sen?

Wystarczy wiedzieć, że śnimy, a to nie powinno stanowić dla nas problemu. A jednak tutaj pojawia się mały haczyk - podczas snu nasza świadomość odpowiedzialna m.in. za racjonalne myślenie jest uśpiona. Oznacza to, iż nie możemy stwierdzić, czy otaczający nas świat jest snem. Właśnie dlatego powstało wiele ciekawych, czasem trudnych technik na przechytrzenie mózgu.Każdy może nauczyć się świadomie śnić? 

Obalając jeden z mitów stwierdzam, że świadomie śnić może każdy. Pamiętaj, iż utrzymanie świadomości w snach nie jest rzeczą nadludzką, ale jak najbardziej możliwą do opanowania. Wystarczy chęć, wiedza oraz wykonywanie doświadczeń. Czasem zdarza się, że szkolenie trwa o wiele więcej, niż w przypadku większości osób. Nie należy wtedy wątpić, za którymś razem w końcu się uda.

Świadomy sen jest bezpieczny?

Świadomy sen jest całkowicie bezpieczny. Pojawia się w takiej samej fazie, co normalne sny - REM. Poza utrzymaniem świadomości, z punktu widzenia mózgu nie różni się wielce od zwykłych snów. Trwa maksymalnie godzinę, jednak zwykle udaje się go utrzymać nieco krócej. 
W fazie, w której występuje pojawia się paraliż senny, który uniemożliwia ruszanie się. Nie ma więc obaw, że zaczniesz wędrować po całym domu lub co gorsza wyskoczysz przez okno.Świadomy sen to grzech?

Samo świadome śnienie nie jest grzechem. Tym bardziej jeśli uświadomisz się zupełnie przez przypadek. Jednak powinieneś pamiętać, że wszystkie złe czyny, które wówczas popełnisz są grzechem, np. morderstwa, wszelkie negatywne wyładowania energii, przygody erotyczne. Zatem jeśli jesteś osobą wierzącą, wykorzystuj świadomy sen tylko w dobrych celach. 


Świadomy sen uzależnia? 

Nie spotkałam się z podobnym przypadkiem, ale może to to być możliwe. Człowiek zafascynowany sennym światem ucieka do niego coraz częściej - całe zdarzenie przypomina schizofrenię. Nie idzie do pracy, ale próbuje osiągnąć świadomy sen techniką WILD. Myślę, że to nieliczne przypadki. Tego typu osoby nie mają zwykle swojego życia, mają problemy psychiczne, zastanawiają się nad popełnieniem samobójstwa. Normalnym osobom nie zdarzy się to nigdy. Dlatego Ty, Drogi Czytelniku, nie powinieneś obawiać się o swoje zdrowie. 
Praktykuję świadome sny od kilku lat, jednak nie zauważyłam żadnych objawów uzależnienia. Traktuję go jako coś niezwykłego, ale zawsze pamiętam o tym, że nigdy nie zastąpi prawdziwego życia.  

5 komentarzy:

 1. Cieszę się bardzo że blog znów odżył .. co prawda w odrobinę innej formie. Czekam na kolejne notki : ) Myślę że nie raz mniemałam podobne doświadczenia, zdecydowanie mogę powiedzieć że to cudowne uczucie ^^.

  OdpowiedzUsuń
 2. Strasznie chciałabym mieć świadomy sen, bardzo interesują mnie takie rzeczy. :) Mam nadzieję, że z Twoim blogiem uda mi się spełnić mój cel, a nawet i takie małe marzenie. Zaraz idę czytać techniki, które zamieściłaś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że znowu piszesz bloga o tej tematyce. Na pewno będę odwiedzać i czytać nowe notki, bo świadome sny bardzo mnie interesują!

  OdpowiedzUsuń
 4. hej! chciałabym napisac reportaż o LD. generalnie jestem z warszawy i chciałabym umówić się na spotkanie osobiście, ale jeśli uważasz, że masz na tyle doświadczenia, że mogłabyś mi udzielić wywiadu możemy też wymienić się kilkoma e-mailami. czekam na wiadomość jeśli jesteś chętna- emilia_kolodziej@o2.pl bardzo proszę o pomoc! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest! Nareszcie! Przeżyłem świadomy sen i było super! Niestety, według mnie bardo ciężko się kontroluje LD.

  OdpowiedzUsuń