poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Trening świadomego śnienia w pigułce

Zauważyłam, że brakuje takiej notki na moim blogu, w wyniku czego występuje wiele zamieszania „Od czego zacząć trening?”; „Czy te techniki są odpowiednie dla mnie?”. Poradnik wypracowany również na podstawie rozmów z Wami na Gadu-Gadu; najczęściej zadawanych przez Was pytań. Dzięki! :)


Nastawienie
Wszystko zależne jest od Twojej chęci. Jeżeli od początku wmówisz sobie, że w Twoim przypadku świadomy sen jest niemożliwy, umysł uznano to kłamstwo za prawdę, w wyniku czego szkolenie może wydłużyć się kilkukrotnie. Wiele razy powtarzało, że absolutnie każdy może doświadczyć LD, bo świadomość nie jest stanem nadzwyczajnym, a przeniesienie jej do snu kwestią określonego czasu szkolenia.


Wiedza
Zalecając się do tradycyjnego zdania „Google nie gryzie”, poszukaj informacji na przeróżnych stronach internetowych, choćby na tym blogu. Istnieje również wiele źródeł, z których możesz czerpać wiedzę: książki, opinie znajomych, gazety, rodzina. Jeśli czegokolwiek nie rozumiesz, nie bój się zapytać osób ze stron internetowych lub choćby mnie. Na pewno każdy z nas z chęcią udzieli Ci przydatnych informacji. Zobaczysz, że doświadczenie innych bardzo Ci się przyda.

Przydatne fora:
·         Psajko: LINK
·         i-Sen: LINK
·         Lucid Forum: LINK


Pracowitość
Nie odkładaj niczego na później. Trzymaj się ściśle zaplanowanego treningu. Wiem, że w wielu przypadkach może towarzyszyć Ci senność lub uczucie zwątpienia, ale daj się lenistwu. Zobaczysz, że solidna praca zaowocuje wspaniałymi snami, a w końcu wymarzonym świadomym snem.


Pamięć snów
Bez zapamiętywania snów na pewno się nie obejdzie. Dzięki temu możesz wyłapać tzw. *przebłyski świadomości”, *sny o LD oraz wyjątkowo wyraźne marzenia senne.  Wszystko to jest dla Ciebie wskazówką, że świadomy sen jest coraz bliżej.
*Marzenie senne, w którym na chwilę uzyskujesz świadomość.
*Sen, który złudnie traktowany jest przez śniącego jako świadomy.

A co jeżeli dobrze pamiętam swoje sny?
Zatem obejdzie się bez dodatkowych ćwiczeń, aczkolwiek w jakimś stopniu podnoszą szansę na świadomy sen. Natomiast jeśli brak chęci ku lepszej pamięci snów to kwestia lenistwa lub „braku czasu”, cóż… Sam sobie szkodzisz!

Dziennik snów
Dziennik snów jest notatnikiem, w którym codziennie zapisujesz swoje sny. Nie dość, że zwiększysz ilość i jakość snów, to będziesz mógł wykorzystać go choćby do odnalezienia znaku sennego lub techniki MILD.
lub

ADA
ADA to technika, dzięki której szybko będziesz mógł zapamiętywać kilka snów jednej nocy; poprawić koncentrację oraz klarowność myślenia. Polega na dokładnej obserwacji otoczenia. Potwierdza również fakt, że osoby wrażliwe na otoczenie, naturę oraz marzyciele, są w stanie lepiej zapamiętywać sny niż reszta otoczenia.
 LINK

Autosugestia
Wątpię, abyś wiedział, czy jesteś podatny na hipnozę, zatem zawsze warto dodać do szkolenia autosugestię. Polega na przekonaniu umysłu do swoich sugestii. Powtarzana wielokrotnie jest uważana przez umysł za prawdę. Spotkasz się z nią wielokrotnie w wielu technikach, ale nie oznacza to, iż nie możesz jej stosować codziennie.

Każdej nocy przed zaśnięciem powtarzaj następujące zdania lub wymyśl podobne:
„Dzisiejszej nocy uświadomię się podczas snu.”
„Będę mieć świadomy sen.”
„Będę pamiętać, aby w śnie wykonać test rzeczywistości.”


Testy rzeczywistości 
Testy rzeczywistości to sposób sprawdzenia, czy znajdujesz się w śnie. Czasem lepiej sprawdzić, czy to sen zanim wyskoczy się z okna, nieprawdaż? Dzięki niewielkiej pracy włożonej w testy rzeczywistości, możesz również doprowadzić do uświadomienia się w śnie.

Techniki główne
Prócz autosugestii i pamięci snu, która jest stałym elementem treningu, wymagane jest wprowadzenie technik głównych
Zauważasz, że większość technik głównych jest zwykle zapisywana niezbyt zrozumiałymi skrótami. Jednak każda litera prezentuje poszczególne słowo. Dajmy na przykład technikę MILD.

M - Mnemotic
I - Induction
L – Lucid
D – Dream

Eksperymentuj
Nie krąż ciągle wokół tej samej techniki, jeżeli po kilku próbach nadal kończy się niepowodzeniem. Wybierz kilka i zobacz, która z nich sprawdza się u Ciebie najlepiej. Tylko dzięki takim eksperymentom znajdziesz idealną technikę dla Ciebie.

Łącz techniki
Wykonanie VILDa, a następnie WBTB daje podwójną szansę na uzyskanie LD tej samej nocy. Skoro jedna próba zakończy się niepowodzeniem, po wybudzeniu w nocy pozostaje druga. Rzecz jasna można dołączyć jeszcze jakąś technikę, którą można by było wykonać rankiem, ale co za dużo, to niezdrowo.

Mogę od razu przejść do trudniejszych technik?
Oczywiście, oznaczenia mają Ci jedynie zasugerować, po jakim czasie możesz spodziewać się efektów danej techniki. Rzecz jasna trudniejsze wymagają większego przyłożenia, jednak w rezultacie mogą zaowocować lepszymi efektami.

Łatwe

·         Nagły wstrząs
Otwieranie i zamykanie oczu do uzyskania świadomego snu.
Z paraliżem sennym

·         WBTB
Obudzenie po sześciu godzinach snu, godzina oczekiwania oraz ponowne zaśnięcie.
Do stosowania w dni wolne
Konieczność obudzenia się w nocy

·         VILD
Wykonanie wizualizacji, która przeniesiona na sen powoduje uświadomienie.


Średnie

·         MILD
Obudzenie po sześciu godzinach snu, wykonanie wizualizacji bazującej na poprzednim śnie, która przeniesiona na kolejne marzenie senne spowoduje uświadomienie.
Konieczność obudzenia się w nocy

·         SSILD
Obudzenie się w nocy, wczucie się w hipnagogi oraz ponowne zaśnięcie, po którym następuje FA lub bezpośrednio świadomy sen.
Z paraliżem sennym
Konieczność obudzenia się w nocy

Trudne

·         WILD
Leżenie w bezruchu oczekując na hipnagogi, paraliż senny, a w końcu LD.
Z paraliżem sennym

·         FILD
Leżenie w bezruchu, wykonując rytmiczne ruchy palcami, oczekując na hipnagogi, paraliż senny, a w końcu LD.
Z paraliżem sennym

Z jakimi pojęciami powinienem się jeszcze zaznajomić?
Hipnagogi: LINK
Paraliż senny: LINK
I-Doser: LINK


10 komentarzy:

 1. Mam jedno pytanie, czy podczas takich technik jak WILD czy FILD powinno sie leżeć z otwartymi oczami o obserwować otoczenie czy raczej z zamkniętymi ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście, że z zamkniętymi! Jakim sposobem chcesz spać/śnić z otwartymi oczami? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. super blog. właśnie chciałbm się nauczyć śnić świadomi i z pewnościią będę z niego korzystać

  OdpowiedzUsuń
 4. Neathis, czy Ty tu jeszcze zagladasz? Bardzo mi zależy na porozmawianiu z Toba/wymienić się mailem, gdyż mam kilka bardzo nurtujących mnie pytań do Ciebie.
  Przeczytałam cały Twój blog. Zgadzam się z większością wpisów o tym jaki jest fenomenalny... Więcej takich ludzi jak Ty!!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. jak ja leze na plecach to przez 30min nie moge zasnac niby pojawiaja sie jakies dzwieki i mrowienie ale w koncu nie moge zasnac a na brzuchu od razu zasypiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej mogłabyś rozwinąć trochę temat FILD? W różnych miejscach ta technika opisywana jest inaczej więc nie wiem już czy mam czekać na paraliz senny ruszając palcami czy robić to 30 sekund i wykonac test rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja wczorajszej nocy doświadczyłem swojego
  Pierwszego świadomego snu nie stosowalem w tym celu żadnych technik po prostu wpadło mi do głowy ze to nie może być zeczywistosc i zrobiłem RC dysk energi ... jestem pod wrażeniem po mimo że nie do końca miałem kontrolę i obudziłem się dość szybko ..

  OdpowiedzUsuń