sobota, 6 sierpnia 2016

Jak szybciej zasnąć i być rano wyspanym?

Przyszykowane łóżko
Jeśli zmagasz się z bezsennością, przynajmniej dla mnie, nie ma nic gorszego niż sen na pobrudzonym wszelkimi okruchami prześcieradle, wytarmoszonej kołdrze i wgniecionej w łóżko poduszce. Jeśli masz wcześniej nieco czasu, wstaw komplet pościeli na balkon.

Świeża pościel
Może i nie mam problemów z zasypianiem, ale śpi mi się o wiele wygodniej na świeżej pościeli. Może spróbuj zmieniać ją nieco częściej i prać w wyżej temperaturze, aby świeżość utrzymywała się dłużej.

Wywietrzony pokój
Nie mogę pojąć jak niektórzy ludzie potrafią mieszkać, pracować, sprzątać i w końcu spać w zaduchu. Na samą myśl zaczyna boleć mnie głowa. Przed zaśnięciem przewietrz na chwilę swój pokój. Dobrze byłoby również, aby nie zamykać drzwi i zostawić na noc choćby trochę uchylone okno.

Niejedzenie przed snem
Nie mówię tutaj o jakichś małych przekąskach, choćby w postaci jabłka, tylko o wszelkiego rodzaju tłustych, obfitych, przesłodzonych potrawach. Twój organizm będzie mieć problem ze strawieniem ich, bo w tej porze jest przygotowany do snu, a nie pobierania kolejnej porcji jedzenia. Nie oszukujmy się też, że im jesteś starszy, tym gorszy jest metabolizm. Co to oznacza? Przybranie na wadzę, a tego chyba nie chcesz.

Stałe godziny zasypiania
Jednego dnia chcesz pójść spać nad ranem, a drugiego wieczorem? Tak to nie działa. Organizm przystosowuje się do chodzenia spać o tych samych/zbliżonych porach. Jeżeli czujesz, że ostatnio trochę zabalowałeś i chcesz przestawić te godziny, codziennie idź spać 20 min. wcześniej, aż któregoś dnia bez problemu zaśniesz o ustalonej porze.

Aktywność fizyczna w ciągu dnia
Nie będę z siebie robić jakiegoś trenera fitnessu, więc polecę po prostu zwykły spacer, posiedzenie na ławce na zewnątrz.

Wypicie ciepłego napoju 
Najlepszym napojem będzie herbata. Czy zwykła czarna, czy z ziołami - zależy od was. Na mnie ziółka w ogóle nie działają. :)

Słuchanie muzyki
Najbardziej polecam muzykę relaksacyjną, ale na pewno są osoby, którym najlepiej zasypia się np. przy... metalu. Możesz również pokusić się o program I-Doser.

Hans Zimmer - Time
Odgłosy morza
Odgłosy natury i las
Medytacja
Indyjsko-arabski mix
Relaks i medytacja
Relaksacyjny mix (z falami Delta)

Czytanie książek
Na pewno macie jakieś ulubione książki, ale nie ukrywam, że cudownie śpi się przy "Krzyżakach". Litery rozpływają się już po kilku minutach.

Kalkulator snu
Kalkulator snu oblicza na podstawie ustawienia godziny pobudki, o której godzinie powinieneś pójść spać, aby rano najlepiej Ci się wstawało (czyt. żebyś obudził się podczas fazy REM).
LINK

Co z drzemkami popołudniowymi?
Oczywiście, ze drzemki poprawiają koncentrację i samopoczucie człowieka, ale nie powinny trwać zbyt długo. Jeśli drzemanie masz już w nawyku, a czujesz, że trwa zbyt długo, postaraj trochę skrócić się czas jego trwania.

Zażywanie leków nasennych tylko w ostateczności
Jestem przeciwniczką brania leków nasennych, jeśli nie masz wskazań lekarza. Dlaczego? Kiedyś w końcu będziesz musieć odstawić leki, a wtedy problem powróci. Organizm przyzwyczai się do otrzymywania leków i bez nich nie będziesz w stanie zasnąć.

Spanie z pluszakiem, zwierzęciem
(lub z żoną, mężem:)
Może i ten sposób wydaje się dziecinny, ale powinieneś przyjrzeć się swojemu zachowaniu. Tulenie poduszki może być spowodowane brakiem ciepła i kontaktu z drugim człowiekiem. Pluszak lub zwierzę go nie zastąpi, ale z pewnością poczujesz się lepiej.6 komentarzy:

 1. Iga powraca XD? A myślałam, że już nigdy nie napiszesz. Będziesz poruszała tamat technik na LD? Bo z tego co się orientuję, jest jeszcze ich dużo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My się znamy? :)
   Pewnie tak.

   Usuń
  2. Ty mnie nie znasz xD. Ale ja znam tojego bloga i zaglądam tu od roku. A imie sama napisałaś, więc go używam xD.

   Usuń
  3. a co miała napisać, "pani Iga"? xd

   Usuń
  4. Nah, pewnie jestem od niej młodsza. XD

   Usuń