niedziela, 16 grudnia 2012

Technika WBTB (6+1)

Trudność: Łatwy
Dla początkujących
Do stosowania w dni wolne

WBTB (6+1) - Wake Back To Bed, czyli wstań, wróć do łóżka. "Sześć" oznacza ilość godzin, po których musimy się przebudzić, natomiast "jeden" to czas, który spędzamy na rozbudzenie się.

1. Nastaw budzik lub alfa-budzik na 6 godzin do przodu. Następnie pójdź spać o dogodnej dla Ciebie porze.
Przykład: idę spać o godzinie 24, więc nastawiam budzik na 6 rano.

2. Obudź się po 6 godzinach snu za pomocą budzika lub poprzez zastosowanie alfa-budzika. To najgorszy moment, w którym bez motywacji z powrotem zaśniesz. Jeśli zależy Ci na świadomym śnie, przemóż się i wstań. Pomyśl, że tak niewiele brakuje do świadomego snu i nie warto zaprzepaścić tak dogodnej chwili.

3. Gdy wstaniesz z łóżka rób coś, co pozwoli Ci się nieco rozbudzić. Możesz iść do toalety, umyć twarz wodą, napić się, przegryźć coś. Jeśli prowadzisz dziennik snów, warto przypomnieć sobie i zanotować w nim sny. Gdy pochodzisz trochę po domu, pójdź do swojego pokoju i usiądź na łóżku. Wtedy wystarczy, że poczekasz, aż od pobudki minie godzina. Jednak wbrew pozorem nie trzeba czekać tak długo, ponieważ 40 min. w zupełności wystarczy.

3. Zastosuj autosugestię. Cały czas myśl o tym, że za godzinę doświadczysz świadomego snu. To bardzo ważne, aby nie zwątpić w swoje umiejętności. Autosugestia jest dodatkowym krokiem, ale nieco podniesie szansę na świadomy sen.

W ramach autosugestii powtarzaj:

"Gdy zasnę będę mieć świadomy sen."
"Osiągnę świadomy sen."
"Będę pamiętać, żeby uświadomić się."


4. Po upłynięciu wyznaczonego czasu zaśnij. Ponad godzinę po zaśnięciu pojawi się sen. Wówczas uświadomisz się lub zaczniesz zastawiać się, czy znajdujesz się w śnie. Jeśli będziesz się wahać, nie zapomnij wykonać testu rzeczywistości. Następnie ciesz się świadomym snem.

Black Rose

12 komentarzy:

 1. Super blog :)
  Już jetstem obserwująca i liczę na rewanż ;D
  http://smallmustacheblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie miałam trudności z osiągnięciem świadomego snu, więc dziwiły mnie tego typu "poradniki". Jakoś od dziecka mogę sterować swoim snem, robić w nim to, co chcę; nie zmienia to faktu, że poradnik świetny, podoba mi się ;)
  Zapraszam do siebie,
  Mai
  http://ludzka-sokowirowka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. To chyba najczęstszy sposób w który osiągam świadomy sen. Nie ustawiam sobie budzika żeby wstać, poprostu czasem obudzę się wcześnie ale jestem jeszcze śpiąca, chwile coś porobię a potem dalej idę spać i wtedy mam świadome sny, nawet się nad tym dużo nie skupiając ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy i pomocny blog ♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy ta technika jest skuteczna? Boję się WILD'a. A MILD'a nie mogę stosować, bo jak już raz rano się obudzę to nie ma zmiłuj się i nie mogę zasnąć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro nie chcesz budzić się na MILDa, to na WBTB również nie masz co liczyć - też musisz obudzić się. Jak dla mnie jest dość skuteczna, aczkolwiek wolę WILDa. Jednak jeśli jesteś początkujący/a, nie ma co się rzucać na tak trudną technikę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo interesujący blog!! dopiero przedwczoraj moja siostra mi go poleciła. Tez próbuje! Wczoraj liczyłam te 30/2 sekund z zamkniętymi oczami i 2/3 sekundy z otwartymi ale byłam tak skupiona na liczeniu że się nie ruszałam i rozpraszał mnie ból nóg i mięśni. mimo to i tak nic nie zdzialalam nei wiem w którym monencie zasnęłam.. Bardzo mnei to ciekawi i będe prubować dalej. niektórych czasem się boje bo zazwyczaj mam straszne sny a jak zasne i sie nie obudzę . Może to skomplikowane ale się boję. Lub kiedyś miałam takie 2 sny były całkowicie róże ale także straszne. Kiedy uciekałam pprzed 'czymś' w moim śnie pomyślałam 'a jeśli to sen ' i zatrzymałam się ta zjawa była coraz szybsza i coraz bliżej. Bałam sie tak bardzo ze nagle zaczęłam uciekać nie mogłam sie obudzić z tego snu. tak bardzo mnie męczył aż w koncu bylam na skraju wyczerpania i stało się czarno spałam dalej nie miejac snu. A kiedy się obudziłam bylam bardzo wyczerpana. Miałam sucho w buzi tak jabym naprawdę biegła. Może lunatykowała i chodzilam po schodach w te i we wte i się zmęczyłam. Bardzo byłam śpiąca ale bałam się zasnąć ... dlaczego nie mogłam się obudzic był to jedyny raz kiedy pomyślałam że to tylko sen! za żadne skarby nie mogłam sie obudzic i dziwi mnie to że byłam taka zmachana i bałam się byłam spocona ze strachu i bardzo chciało mi sie ppić mało nie zędlalam. Nikt o tym śnie nie wie.. co to miało znaczyć . i jeszcze jedno pytanie z kąd ty wiesz o tym wszystkim jak opanowac te techniki ..

  Dziękuję pozdrawiam Iga.

  OdpowiedzUsuń
 8. a mam pytanie no możę troche niekumaty jestem ale autosugestie trzeba powtarzać tak na głos czy tylko w myślach?

  OdpowiedzUsuń
 9. Zwykle w myślach, ale jeśli będzie Ci lepiej na głos, jak najbardziej możesz.

  OdpowiedzUsuń
 10. Raz prawie mi się udało, ale pamiętam tylko hipnagogi, a reszty już nie wiem. Spróbuję jeszcze raz.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam pytanie Neathis co jest lepsze mild czy wbtb?

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam pytanie, czy świadomego snu można użyć do nauki, np. pójść w śnie na lekcję i zacząć się uczyć?

  OdpowiedzUsuń