sobota, 23 marca 2013

Technika VILD

Dla początkujących 

VILD (Visually Incubated Lucid Dream) - technika opierająca się na wizualizacji snu, wykonywanej przed zaśnięciem. A dokładniej - wyobrażasz sobie dowolny sen, zakładając, iż naprawdę przyśni Ci się tej samej nocy. Zamieszczasz w nim coś szczególnego, co wskazywałoby, że to sen, np. zmieniająca się godzina na zegarku. Jeśli wizualizacja przeniesie się na treść snu, ujrzysz ten szczególny znak, po czym najprawdopodobniej uświadomisz się.
Sądzę, że każdy ma choć trochę wyobraźni, by wykonać nawet ubogie wyobrażenie. Jednak im lepsza wizualizacja tym większa szansa, że osiągniesz świadomy sen. Właśnie dlatego najpierw polecam dokładnie przemyśleć, co będzie zawierać.


Kiedy wykonać VILD'a?

Właściwie nie ma określonej pory. Sprawdzi się przed zaśnięciem, po obudzeniu jak i w czasie drzemki popołudniowej. Najważniejsze, aby być sennym, gdyż najlepiej zasnąć od razu po wykonaniu poniższych kroków.


1. PRZYGOTWANIE
1. Połóż się z nastawieniem, że tej nocy na pewno będziesz mieć świadomy sen. Pozytywne nastawienie może zdziałać cuda. Następnie zamknij oczy. Zastanów się dokładnie, jaki sen chciałbyś sobie wyobrazić i jaki obiekt będzie wskazywać, że to sen.

2. WIZUALIZACJA
Przejdź do wizualizacji, w której wyobrazisz sobie dowolny sen. Może opowiadać o zwykłych zakupach, wycieczce nad morze, pobycie w typowo sennej krainie. Dokładnie zaplanuj, jak wygląda jego sceneria, każdy szczegół. Umieść swoją osobę w wykreowanym przez siebie miejscu. Wyobraź sobie, co robisz w tym śnie, odczuwaj każdą drobnostkę jak w rzeczywistości - powiew wiatru, dotyk innej osoby, ciepło słońca. Następnie przejdź do punktu kulminacyjnego wizualizacji. Zamieść w niej coś, co widocznie wskazuje, że to sen. Gdy kolejnym razem zobaczysz ten obiekt, pamiętaj, że jesteś w śnie!

3. POWTÓRKA
Pobieżnie powtórz cały obraz wizualizacji. Tym razem nie wnikaj w szczegóły, ale skup się na całości.

4. AUTOSUGESTIA
Dla zwiększenia szansy na osiągnięcie świadomego snu, polecana jest autosugestia. Kilkanaście razy powtarzaj:
"Uświadomię się podczas snu",
"Będę pamiętać o znaku szczególnym",
"Będę mieć świadomy sen".

5. SEN
Po wykonaniu powyższych kroków najzwyczajniej w świecie zaśnij. Kolejny sen, który nastąpi po ponad godzinie od zaśnięcia, powinien zawierać materiały, które umieściłeś w wizualizacji. Najprawdopodobniej, tego życzę, będzie on świadomy.


Ocena subiektywna 

Uważam, że VILD jest w porządku o ile sumiennie wykona się wizualizację. Zauważyłam, że gdy ją wykonywałam męczyła mnie wielka senność. Na szczęście opanowałam się, ponieważ liczyło się dla mnie dowiedzenie jej skuteczności.
Jednak jest pewne "ale". Otóż VILD'a wykonuje się przed zaśnięciem, a całkiem podobną technikę, MILD, po kilku godzinnym śnie. I niestety, owa ma przewagę.

15 komentarzy:

 1. Znalazłam Cię przypadkiem na Zapytaj'u, jestem pod ogromnym wrażeniem. Pisz! Pisz więcej! Gdy tylko znajdę chwilę wolnego czasu, zabiorę się za czytanie bloga od samego początku. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawaliłam sprawę .. zobaczyłam w śnie okręcające sie wskazówki zegara, uświadomiłam się i tak sie ucieszyłam że nie mogłam sie pohamować, chciałam znaleźć jakąś książkę i na jej podstawie stworzyć sen i z radości wyrwało mnie ze snu XD obudziłam sie na chwilę i potem tak raz spałam raz nie i tylko urywki snu ..
  Poradzi ktoś co robić ? Bo już 2 razy z pobudzenia w śnie się obudziłam :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez jakiś czas miałam podobny problem. Widzę, że u większości początkujących osób sprawa przedstawia się w taki sam sposób - nie potrafimy uspokoić się, opanować entuzjazmu. Niestety, taki brak pohamowania kończy się często wyrzuceniem ze snu. Gdy tylko uświadomisz się, proponuję uspokoić się. Jednak nie polega to na bezczynnym czekaniu, które może skończyć się nieświadomym snem, jednak zaplanowaniu, co zamierzasz robić w śnie i po chwili przystąpieniu do tej czynności. Dodam również, że wraz z wprawą, ogólnie doświadczeniem, Twoje LD'ki powinny stopniowo się wydłużać i być bardziej "trwałe". Po prostu każdy z nas ucząc się na własnych błędach wie, co powinien poprawić w swoim zachowaniu.
   W każdym bądź razie życzę powodzenia i zachęcam do wytrwałości, bo z tego co wiem, wpadasz na tego bloga prawie od jego rozpoczęcia.

   Usuń
 3. VILD i WILD to dwie inne tehniki, prawda? Bo obie są podpisane jako technika 3 i mają podobne nazwy, więc jak?

  Ciekawe, może dzisiaj spróbuję, bo technika 'nagły wstrząs' mnie nie przekonuje, WILD mnie zniechęca paraliżem sennym, a WBTB zajmuje dużo czasu i musiałabym pójść wcześnie iść spać albo spróbować gdy rodziców rano by w domu nie było, bo nie pozwoliliby mi tak długo spać, nawet w wakacje. :D
  Nie jestem jednak przekonana do tej wizualizacji, nie bardzo wiem jak ją wykonać. Rozumiem o co chodzi, ale obawiam się, że nie będę potrafiła albo moja wizualizacja będzie niespecjalna... Zobaczymy... ;)

  Opisałabyś może technikę MILD, bo szukałam na jej temat trochę w internecie, ale albo nie było lub było mało, albo nie bardzo rozumiałam?
  - Lena

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, a jesli przysni mi sie świadomy sen, lecz pojawie sie przykladowo "na wojnie" (xD) i zostane postrzelony. Obudze sie ? Czy moze w zeczywistosci odczuje bol ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow.
  Ja praktycznie zawsze sobie wyobrażam sen przed zaśnięciem, ale zwykle jedna osoba z tego wyobrażenia się śni i zupełnie jest inaczej ;/
  Spróbuję to zrobić tak jak tu napisałaś. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A jeżeli połączę technikę szybkiego wstrząsu i VILD, to jest szansa, że uda mi się osiągnąć świadomy sen?

  OdpowiedzUsuń
 7. Kimbra46 tydzień temu miałem pierwszy świadomy sen ale tak samo jak ty byłem tak samo zadowolony że się obudziłem :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Kika dni temu miałam świadomy sen. Była wtedy u mnie koleżanka, a ja tak po prostu zasnęłam oglądając jakiś nudny program. Moja głupota polega na tym, że gdy zorintowałam się, że jestem we śnie, po prostu chciałam się obudzić, żeby powiedzieć tej koleżance o tym śnie. Mądra jestem, prawda?
  Pozdrawiam wszystkich Śniących.
  Dobranoc!

  OdpowiedzUsuń
 9. A co mam zrobić, jak zasypiam a nie śnie :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja miałem 3 świadome sny i ani razu mnie to nie podnieciłoa co za tym idzie zostanie we śnie :P nie wiem jak można cieszyć się z LD i ciekawostka VILD'a można ponączyć z WILD'em lepsze efekty kiedyś kiedyś kiedy nie wiedziałem że świadomy sen istnieje połączyłem przypadkiem te 2 techniki i było rewelacyjnie :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja tak miałam, chodź niestety nie wiedziałam, że taka technika istnieje. Rozmyślałam o kilku osobach z mej rodziny i jak mi się śnili, to pomyślałam, że jeszcze rozmyślam itd. dzięki czemu moja świadomość powróciła. Mam pytanie. Czy to normalne, że ja pod koniec prawie każdego snu krzyczę, że chcę się obudzić?

  OdpowiedzUsuń
 12. 9 lat używam. 9 lad działa. Polecam

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja nadal nie potrafię wywołać LD. Jestem początkująca.Mam pytnie; czy jest jakaś dobra, szybka technika? Z góry dziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń