sobota, 18 października 2014

Jak śnić o czym się chce? - inkubacja snów

Na różnych serwisach często pojawia się pytanie "Jak śnić o czym chcę?". Oprócz odpowiedzi o świadomym śnieniu, często padają również "Intensywnie myśl o tym przed zaśnięciem". I ci ludzie mają rację. Profesjonalnie forma wywoływania określonych snów na życzenie nazywa się inkubacją snów. Dzięki inkubacji możesz osiągnąć sen o konkretnej wymyślonej przez Ciebie treści - chcesz jeździć na jednorożcu? Proszę bardzo!
Na dodatek dzięki tej metodzie prócz zwykłego snu możesz wywołać ten świadome marzenie senne. Dlatego też jest zaliczana do technik na LD.
Minusem jest to, że zainkubowany sen jest dokładnie zaplanowany i nie zaskoczy Cię niczym nowym.

Po jakim czasie uda mi się inkubacja snu?
Nie ma ściśle określonego czasu, ale inkubacja jest łatwiejsza niż osiągnięcie LD. Możliwe, że nawet pierwszej nocy, ale jeśli nie uda się, nie będzie w tym nic dziwnego. Najważniejsze, abyś nie zniechęcał się i wierzył w swoje umiejętności. Będzie Ci łatwiej, jeśli potrafisz dobrze zapamiętywać snu lub obecnie jesteś w trakcie treningu świadomego śnienia.

O jakiej porze dnia wykonywać inkubację snu?
Dowolnej. Możesz zacząć już rano i cały dzień rozmyślać o przyszłym śnie. Jednak polecam od 4 kroku wykonywać polecenia będąc w łóżku. Po skończeniu będziesz mógł od razu zasnąć.


1. Pamięć snów
Co z tego, że zainkubujesz sen, jeśli nie będziesz w stanie nawet go zapamiętać? Jeżeli zapamiętujesz 2-3 sny jednej nocy, możesz pominąć ten krok, bo inkubacja snów sama w sobie powinna poprawić pamięć snu, ale trochę ćwiczeń nie zaszkodzi.

 • Każdej nocy przed zaśnięciem afirmuj się: "Chcę zapamiętać sen", "Dzisiejszej nocy uda mi się pamiętać sny" etc.
 • Załóż dziennik snów, a więcej o nim w tej notce: LINK
 • Prócz innych technik codziennie ćwicz technikę ADA: LINK Poprawia ona koncentrację, jakość snów oraz pomaga w osiągnięciu świadomego snu.
 • Po prostu wysypiaj się - wypoczęty człowiek budzi się zwykle w fazie REM, czyli podczas trwania marzenia sennego. Problemy ze snem, a już tym bardziej bezsenność to ogromna przeszkoda w szkoleniu snów i LD. 
 • Wstawaj częściej w nocy. Ludzie z "lekkim snem" mają większą szansę na zapamiętanie snu. Wystarczy, że obudzą się w ciągu jego trwania lub zaraz po.

Metod na zapamiętywanie snu jest o wiele więcej, ale musiałabym zrobić osobny post.


Victo Ngai


2. O czym chcesz śnić?
Zanim przystąpisz do inkubowania, warto byłoby ogólnie przemyśleć jak ten sen będzie wyglądać. Jeśli co chwilę będziesz zmieniać zdanie, ułożysz myśli chaotycznie, nie ma mowy o sukcesie. Jeśli po raz pierwszy inkubujesz sen, proponuję wybrać jeden istotny szczegół oraz towarzyszące mu wydarzenia, scenerię, dźwięki, a nawet smak, zapach. Dlaczego? Nawet jeśli nie zapamiętasz dokładnie całego snu, w pamięci utkwi Ci ten szczególny obiekt.

Na przykład: kompan smok w podróży do wyimaginowanej krainy, wielkie, stare drzewo na środku polany - jego chropowata, spróchniała kora, słodki smak owoców mango na tropikalnej wyspie, barwne, jaskrawe chusty na tureckim bazarze, potężny wojownik, z którym musisz stoczyć pojedynek na polu bitewnym.


3. Słuchanie muzyki, czytanie książek, granie w gry, oglądanie filmu, przeglądanie zdjęć, które Cię inspirują
Czasem to właśnie sztuka ma największy wpływ na Twoje marzenie senne, kreatywność i wyobraźnię. Tak samo jak gra, książka etc. zainspirować do narysowania czegoś, tak samo może zainspirować do wykreowania przyszłego snu.
Ja wczuwam się w filmy. Zaraz po oglądnięciu rozmyślam sobie jakby to było, gdybym to ja znalazła się na miejscu bohatera. To idealna sytuacja, by zainkubować sen.

4. Koncentracja
Zanim przejdziesz do kolejnego punktów pamiętaj o skupieniu! Nie możesz wykonywać wizualizacji i w międzyczasie myśleć o zadaniu domowym. W inkubacji snu ważne jest to, żeby wszystko co wykonasz przed zaśnięciem dokładnie dotarło do Twojego umysłu.
Najlepiej jeśli zanim przejdziesz do kolejnego kroku wpadniesz w stan transu. Nie, to nic groźnego - to stan głębokiej relaksacji, w którym byłeś już setki razy (choćby rozmyślając o czymś przy zasypianiu).
Wybierz jakąś relaksującą muzykę lub utwór związany z treścią przyszłego snu (np. ja nieraz słuchałam pięknego soundtracku ze Skyrim). Załóż słuchawki na uszy, połóż się na łóżku lub usiądź wygodnie na fotelu. Po prostu zrelaksuj się, odpłyń od wszystkich problemów. Gdy poczujesz, że Twój umysł jest wystarczająco skupiony przejdź do wizualizacji.

5. Trochę wyobraźni - wizualizacja
Victo Ngai
W tym kroku musisz wykazać się odrobiną kreatywności. W wizualizacji wszystko rozgrywa się w Twojej głowie. Nie wiem jak będzie Ci lepiej, ale dla mnie wizualizacje robi się o wiele lepiej z zamkniętymi oczami.
Pamiętaj, że wizualizacja ma płynąć prosto z Twojego "serca" - daj upust wszystkim swoim emocjom i marzeniom.

Jeśli zastosowałeś się do poprzedniego punktu i wybrałeś sobie ten szczególny obiekt, teraz jeszcze raz wyobraź sobie jak wygląda - wygląd ogólny, kształt, wysokość, zachowanie, kolor.
Wilk z wielkimi, zielonymi oczami i hipnotyzującym spojrzeniem. Ma czarne, lśniące futro szorstkie w dotyku. 

Następnie przejdź do wyboru otoczenia.
Noc. Bujny las z wiekowymi drzewami. Przez ogromne konary przedziera się blask księżyc i strumień kolorowego światła zorzy polarnej. Czujesz niepokój - od czasu do czasu słychać wilcze wycie. 

Na końcu stwórz całość - połącz obiekt szczególny z otoczeniem i planem wydarzeń. Pamiętaj, aby inkubacja była wykonana w pierwszej osobie!
Należysz do indiańskiego plemienia. Przedzierasz się przez las do swojej wioski po owocnym polowaniu. Nagle na Twojej drodze staje wygłodniały wilk. Lada chwila i rzuci się na Ciebie.
Co dzieje się dalej? Uciekasz czy walczysz? ;)

6. Powtórka i autosugestia
Przed zaśnięciem przypomnij sobie obrazowo treść inkubacji. Ważnym korkiem jest również zastosowanie autosugestii (wpajanie pewnych wzorców w Twój umysł w celu osiągnięcia zamierzonego celu).
"Podczas kolejnego snu przyśnią mi się róże" 
"Chcę, żeby w kolejnym się śniły mi się róże" etc.


Inkubacja snów jako technika na świadomy sen
Oczywiście musisz zastosować się do poprzednich kroków inkubacji i dodać te przeznaczone specjalnie do wywołania LD, które opiszę niżej.
Technika polega na tym, że gdy tylko zobaczysz fragment zainkubowanego snu - czy to jakaś tropikalna wyspa, czy jednorożec musisz zdać sobie sprawę z tego, że to sen. Wykrzycz wtedy z siebie "Tak, to sen" lub dla pewności wykonaj test rzeczywistości. Reakcja musi być bardzo mocna - w innym przypadku albo w ogóle nie uświadomisz się i wpadniesz w dalszy wir snu, albo będziesz mieć po prostu sen o LD.

Autosugestia
W ciągu dnia i przed zaśnięciem powtarzaj sobie w myślach:
"Kiedy zobaczę jednorożca będę pamiętać, że to sen"
"W następnym śnie gdy pojawi się jednorożec zrobię test rzeczywistości" etc. 
Przypominam, że te zdania mają być wypowiedziane sumiennie, a nie "na odwal". 

Testy rzeczywistości
Dzięki testom rzeczywistości jesteś w stanie sprawdzić, czy w danym momencie jesteś w śnie. Jak wyżej napisałam - zobaczysz zainkubowanego jednorożca? Od razu zrób test rzeczywistości.
Warto też poćwiczyć wykonywanie TR w ciągu dnia, aby w ciągu snu test rzeczywistości sprawdził się dobrze.
Więcej o testach rzeczywistości i przykładach ich wykonywania: LINK

Podsumowując - inkubacja LD to nic innego jak techniki VILD i MILD. Różnica między nimi jest taka, że VILDa wykonuje się zwykle przed zaśnięciem, a MILDa po kilku godzinach snu.


Jeśli coś jest niejasne napisz pytanie w komentarzu. Edytuję ten post dodając FAQ. 

5 komentarzy:

 1. Ja stosowałam kiedyś inkubację, myślałam o wilkach, bo moim znakiem sennym jest kremowy wilk ze złotymi oczami, ale "zaprojektowałam" swój sen niedokładnie. Zamiast tego, przyśniła mi się... bajka dla dzieci o wilkach :p Ale to zawsze coś, co nie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanwaia mnie tylko jedna rzecz, świadomy sen u mnie jest spowodowany głownie tym ze rzadko(prawie nigdy) kiedy jestem w stanie przespać noc bez ani jedengo przebudzenia. Czasami mam problem tylko, że by to śnienie utrzymac zbyt intenswynie zaczynam myśleć o nastepnych rzeczach ktore maja się zdarzyc. Raz tez sie przejechałem, bo przyśniło mi się ze jestem po ślubie ze znajomą(??) i miałem fałszywe wspomnienia o samym ślubie, oświadczynach itd.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://skuteczneafirmacje.com/opanuj-sztuke-swiadomego-snienia-afirmacje/

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za porady, dziś chyba zacznę to robić.
  Nawet mam fajny pomysł na sen.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy wciąż zajmujesz się snami? ;-)

  OdpowiedzUsuń